Projektowanie ergonomicznej kuchni

0
280
Projektowanie ergonomicznej kuchni

Którymi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć ergonomiczną kuchnię?

Aneks kuchenny czy kuchnia tradycyjna?

Jeżeli lubimy gotować na co dzień warto postawić na użyteczną kuchnię. Czy tego typu kuchnia powinna być mała czy raczej duża? Może inne składowe określają jej użyteczność, która wpływa na wygodę w czasie pracy w kuchni? Jak wiadomo istnieją żelazne zasady, których należy się trzymać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Od czego zacząć? Najpierw trzeba rozważyć, czy wygodniejszą opcją będzie aneks kuchenny, czy raczej kuchnia tradycyjna.

Każda z kuchni, ma swoje wady i zalety. To, jaką kuchnię wybierzemy zależy od naszych oczekiwań. Aktualnie rzadko wybieramy kuchnię tradycyjną. Aczkolwiek, w starym budownictwie to właśnie z takim projektem mamy do czynienia. Kuchnia zamknięta koniecznie musi być przestrzenna, bo w przeciwnym wypadku będzie klaustrofobiczna. Przeważnie nie zawsze da się zmienić metraż. Wówczas dobrą opcją będzie otwarcie kuchni na salon. To rozwiązanie daje nam sposobność bycia razem w czasie przygotowywania potraw. Urządzanie kuchni tradycyjnej wydaje się lepsze dla osób, które interesują się gotowaniem, bo lubią się w ten sposób wyciszyć.

Jakie są najbardziej istotne plusy aneksu kuchennego?

Po pierwsze wizualnie powiększa przestrzeń oraz charakteryzuje ją lepsza użyteczność. Do minusów należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei wyróżnia się większą swobodą w aranżacji pozostałych pokoi, a także izolacją przed zapachami. Do minusów należy warunek większej powierzchni.

Który układ zabudowy kuchennej wybrać?

Kolejnym krokiem będzie wybranie układu mebli i sprzętów AGD. Powinniśmy kierować się tu prawami ergonomii, które ułatwią zaprojektować wnętrze wygodne i użyteczne. Możliwość ustawienia szafek jest uzależniona od metrażu i kształtu wnętrza. Istotne są również otwory okienne i drzwiowe. Wybierając układ zabudowy, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zaprocentuje owocną i szybką pracą.

Układ na planie litery U czy raczej układ jednorzędowy?

Dostępnych jest wiele rozwiązań architektonicznych, które możemy wybrać do naszego domu przyjmując pewne ograniczenia. Jeśli mieszkamy na małej przestrzeni, lepiej będzie zdecydować się na tę drugą opcję, czyli open space. Niestety taki układ nie należy do wybitnie komfortowych. Nieco lepsze rozwiązanie stanowi układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można zainstalować zlew i płytę grzewczą, co znacząco poprawi ergonomię.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, osiągniemy lepszą funkcjonalność. Zapewnia on idealną komunikację i dobrze się odnajduje również w kuchniach niewielkich. Bardzo prosto daje się tu zaplanować trójkąt roboczy. Z kolei, gdy zależy nam na większej przestrzeni kuchennej, najlepiej zaprojektować ją na planie litery L, G lub U.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here