Etykieta przy stole – prawidłowe użycie zestawu sztućców w różnych okolicznościach

0
137

Zestaw sztućców to nieodłączny element każdego przyjęcia, kolacji czy uroczystego obiadu. Jeśli jednak nie wiemy, jak się nim posługiwać, może to wpłynąć na nasz wizerunek w oczach innych osób. Etykieta przy stole to coś więcej niż tylko sposób jedzenia – to również forma wyrażania szacunku dla gospodarzy, gości oraz potraw. Dlatego warto znać zasady właściwego korzystania z zestawu sztućców w różnych okolicznościach.

Sztućce jako podstawa eleganckiego biesiadowania

Kiedy mamy do czynienia z formalnym spotkaniem, na stole często znajduje się cała gama sztućców – od noży, widelców i łyżek po specjalistyczne narzędzia do jedzenia owoców morza czy mięs. Każdy z nich ma swoje konkretne przeznaczenie i miejsce przy nakryciu stołu. Jak podpowiadają eksperci z hurtowni Porcelana24, najważniejszą zasadą przy korzystaniu ze sztućców jest to, że zaczynamy od ułożonych po zewnętrznej stronie. Następnie, gdy ich użyjemy, przechodzimy do kolejnych. To bardzo praktyczne podejście, ponieważ pozwala nam uniknąć problemu z pomyleniem sztućców przeznaczonych do różnych dań.

Zasady używania noża i widelca

Podstawowymi sztućcami, które znajdziemy w zestawie, są nóż i widelec. Ich używanie wydaje się proste, ale warto znać pewne zasady etykiety, o których czasem zapominamy. Po pierwsze, nóż trzymamy prawą dłonią, a widelec lewą. Kiedy chcemy chwilowo przerwać jedzenie, nie powinniśmy kłaść sztućców na stole obok talerza. Etykieta podpowiada nam, że powinny one zostać na talerzu – nóż z ostrzem skierowanym do wnętrza talerza, a widelec z widłami skierowanymi ku górze. Natomiast po zakończeniu posiłku kładziemy sztućce równolegle do siebie na talerzu.

Sztućce specjalistyczne – kiedy i jak ich używać?

W zależności od okoliczności zestaw sztućców może składać się z wielu różnych elementów. Przykładowo, małe widelce i noże do sałatki używane są tylko do tej potrawy, a specjalny nóż do masła służy tylko do smarowania nim pieczywa. Miłośnicy owoców morza powinni poznać zasady korzystania z tzw. narzędzi krewetkowych. Istnieją specjalne szczypce do rozłupywania muszli małż i ślimaków oraz łyżeczki do wyjmowania mięsa. Korzystając z tych narzędzi, pamiętajmy o odpowiednim dobieraniu siły – nie chcemy rozpryskać sosu na sąsiadujących gościach.

Stosowanie się do zasad etykiety przy stole jest ważnym elementem kultury osobistej i wyrazem szacunku dla innych uczestników spotkania. Warto więc znać te reguły oraz umiejętnie się nimi posługiwać, aby prezentować się jako osoba dbająca o otoczenie oraz mająca świadomość norm społecznych obowiązujących w danej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here